.color-kvkk { color=White; }

E-Tahsilat sistemiz yayında

KURUMSAL

 Atik Kömür

Şirketimiz 2003 yılında Atik Kömür Gıda İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. adı altında faaliyetlerine başlamıştır. Kömürünü dünyanın en büyük iki firmasından biri olan Mir Trade A.G.'den yıllık 60-80 bin Ton olarak ithal etmektedir. Hedef yıllık en az 100.000 ton'luk satıştır.   

 

About

Rusya'nın batısında Kemerova bölgesinde dünyanın en zengin kömür yatakları bulunmaktadır. Bölgede 100'den fazla kömür madeni ve yaklaşık 70 civarında işletme mevcuttur. Bölgenin en büyüğü yıkama ve çeşitlendirme tesislerine sahip olan MIR Trade firmasıdır. Kömür üretim teknolojisi gömülü kömürün patlamasıyla yapılmaktadır. Bu ocağın ilk üretimi 1965 yılında başlamış şu an yılda 4 milyon ton kömür çıkarılmakta ve işlenmektedir. 

Üretimi yapılan bu kömürün en önemli özelliği yıkanmış ve yıkanmamış 50-200 mm olan SSPK kömürü olmasıdır. MIR Trade ürettiği kömürü Türkiye, Polonya, Ukrayna, ve diğer Rusya bölgelerine ihraç etmektedir. Her ay 250 bin ton kömür işlenerek limanlara indirilmektedir.

 

KALİTELİ KÖMÜRÜN ÖZELLİKLERİ

About

NEM: Rutubet,kaba be bünye rutubeti olmak üzere 2 çeşittir. Kaliteli kömürde bünye rutubeti en fazla %1, kaba rutubet en fazla %5 olmalıdır.

KÜKÜRT: En fazla % 0,5 olmalıdır.

UÇUCU: İdeal uçucu % 18-24 arası olmalıdır. Düşük uçucu kömürün tutuşturulması zordur. % 24 üzerinde uçucu olan kömürler ise is ve kurum yapar. Borudan çıkan siyah dumanlarla kendini gösterir.

KÜL: % 3 ile % 5 arasında olmalıdır. Kömür yandıktan sonra geriye kalan atık malzemedir. Kül oranı düştükçe kalori oranı artar. KALORİ: Kömürün ısınma değerini gösterir. Teorik olarak sıfır küllü kömürün orjinal kalorisi 7.500 ile 7.700 kalori arasındadır. Bu kaliteye en yakın değeri ise, Sibirya'dan ithal ettiğimiz ATİK KÖMÜR'de bulabilirsiniz.